Tescilli Ve Orijinal Ürün Ne Anlama Gelir?

Tescilli Ve Orijinal Ürün Ne Anlama Gelir? E-ticaret siteleri içerisinde birbirinden farklı onlarca markayı bir arada bulabilirsiniz. Ancak markaların ürünlerini tescilli bir şekilde sizlere sunabilmesi için bazı süreçlerden geçmesi zorunludur.

Her firmanın kendi müşteri kitlesini oluşturabilmesi için markalaşması gerekmektedir. Ancak bu sayede daha kaliteli ürünleri de daha fazla kişiye ulaştırabilmektedirler. Ayrıca bir firmanın markalaşması demek kendi ürünlerini kötü amaçlı markalara ve kişilere karşı da koruyabilmesi demektir.

Marka Tescili Nedir?

Her şirket ve firma daha kaliteli bir şekilde ve kendini koruyarak hizmet verebilmek için markalaşmakladır. Bu süreci tamamlayan markalar ise marka tescili almaya hak kazanabilmektedir.

Marka tescili aslında marka sahibi olan firmaların yasal olarak tüm haklarının korunması anlamına gelmektedir. Özellikle firmalar adına pek çok avantajı olduğunu da söyleyebiliriz.

Marka Tescili Yaptırmanın Faydaları

Marka tescili yaptıran pek çok firma tüketiciler için de güven teşkil edebilmektedir. Ancak tescilli markaya sahip olmanın en çok şirketler için yararlı olduğundan bahsedebiliriz.

Diğer işletmelerin haksız kazanç elde etmelerinin önüne geçmede oldukça önemlidir. Marka tescili yapan firmalar bu sayede kendi markalarından farklı firmaların yararlanmasını engelleyebilmektedirler.

Marka tescili bünyesinde yer alan tüm ürünlerin hakları sadece marka sahibi olan şirketlerin üzerindedir.

Marka tescili almış olan şirketler kendi markalarını devretme haklarına sahip olabilmektedirler. Bu sayede sizler de pek çok farklı e-ticaret şirketi üzerinden beğendiğiniz markaların ürünlerine farklı şirketler altında sahip olabiliyorsunuz.

Orijinal Ürün Ne Anlama Gelir?

Orijinal ürün marka tescili yapılmış ve o markaya ait olan gerçek bir ürün olduğu anlamına gelmektedir. Bir ürünün orijinal olup olmadığını ise pek çok farklı özelliğine dikkat ederek anlayabilirsiniz.

·        Öncelikli olarak tekstil, kozmetik, elektronik eşyalar ve diğer tüm ürünlerde orijinal ürün olduğunu anlamak için belirli global işaretler bulunmaktadır. Sizler de bu işaretleri kontrol ederek ürünlerin gerçekten orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

·        Orijinal ürünlerde koyu kırmızı renkte yer alan “R” işaretine dikkat edebilirsiniz. Ayrıca markalarda menşei yani ürünün üretildiği ülkenin de isminin yer alması gerekmektedir. Ayrıca her orijinal marka üründe ürünün kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler de yer almaktadır.

·        Bir ürünün orijinal olup olmadığını anlamak için bazen etiket bilgileri yeterli olmayabilir. Sahte olan ancak birebir orijinal gibi duran pek çok ürün ile de karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

·        Bu gibi durumda kontrol etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de ürünün barkod numarasıdır. Bu sayede ürünün orijinal markaya ait olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

·        Barkod okuma programlarını ücretsiz bir şekilde telefonunuza indirerek hemen kontrol etmek istediğiniz ürünü taratabilirsiniz. Bu sayede de ürünün gerçekten tescilli marka ürünü olduğunu görebilirsiniz.

·        Tescilli ve orijinal ürünler hem kalite hem de fiyat olarak da sahte olan ürünlere göre kendini belli edebilmektedirler.